środa, 18 grudnia 2019

Opowieść wigilijna - Tonny Tool



Wyszukiwanie cytatów nie jest naszą mocną stroną i do niedawna, kiedy pani Majka mówiła,że mamy wypisać 2-3 cytaty, wzdychaliśmy niezadowoleni. Tym razem było inaczej! Nauczycielka pokazałanam jak działa Tonny Tool i zaproponowała zadanie,które polegało na wyszukaniu i cytatu i odpowiedzniego zdjęcia. Gdyby nie to, że zadanie było już po omówieniu całej lektury, a nie na jej początku, cytaty dotyczyły różnych kwestii ( nie tylkopojawiających się duchów).



niedziela, 15 grudnia 2019

Klasa V utrwala wiedzę z "Chłopców z Placu Broni" w aplikacji Quizizz

         W tym roku szkolnym lektury obowiązkowe nam niestraszne. Najpierw robiliśmy makiety z lektury "Chłopcy z Placu Broni", lekturowe cytaty, w piątek 13 grudnia poszliśmy do sali informatycznej, gdzie graliśmy w aplikacji quizizz.com. Najlepsza była Igunia. Zyskała 96%. Brawo!
                                                                                                                              Franek


sobota, 14 grudnia 2019

Lektura na choinkowej bombce



Każdy sposób na przypomnienie wydaje nam się dobry, bo mimo,że bardzo dokładnie omawiamy lektury, po roku czy dwóch wielu rzeczy już się nie pamięta.  Tym razem pani zaproponowała nam, żebyśmy wykonali dowolną techniką bombki choinkowe z motywem lekturowym. Na początku nie mieliśmy pomysłów, wkrótce jednak okazało się, że można przygotować całą galerię bombek! Zaproponowano nam udział w konkursie na najciekawszą  bombkę - jesteśmy ciekawi werdyktu, bo tu nie ma niefajnych bmbek i wszystkie zasługują na medal.
Klasa 5 a


Pomysł z bombkami spodobał się także nam. Uczniowie klas VI i VII też zrobili swoje bombkowe cuda. Tylko jedna z klas, pana Mateusza,robiła bombki o "Opowieści wigilijnej" na lekcji, pozostali zrobili je w domu.  W klasie opisywaliśmy swoje cuda w formie instrukcji.  Najpierw wyjaśnialiśmy, dlaczego motywem naszej bombki była dana lektura, potem wypisywaliśmy rzeczowniki ( niezbędne rzeczy do tworzenia bombki), dodawaliśmy do nich przymiotniki. Potem w punktach w trybie rozkazującym tworzyliśmy instrukcję , a następnie punkty zastąpiliśmy instrukcją, ale w formie opisu i zdań w trybie oznajmujących. Na końcu z jednej i drugiej instrukcji wypisywaliśmy w tabeli: czasowniki w formie osobowej i bezokoliczniki.


czwartek, 12 grudnia 2019

Szatan z VII klasy - sześcian i słowniki


To już kolejna lekcja podczas której omawiamy lekturę K. Makuszyńskiego. Tym razem nasze zadanie polegało na zebraniu cech charakteru Adasia Cisowskiego. Ale jak zwykle robiliśmy to inaczej niż inni uczniowie. 

środa, 11 grudnia 2019

Mały Książę - rozszerzona rzeczywistość, muzyka i trimino



Omawianie „Małego Księcia” to czysta przyjemność

Najpierw zamiast typowego sprawdzianu robiliśmy interaktywny quiz wiedzy o „Małym Księciu”, co nas bardzo zaskoczyło. A to był dopiero początek... Pani wykonała dla nas trimino, czyli trójkąty, które musieliśmy złożyć na zasadzie domina w taki sposób, by uzyskać zaprojektowany kształt.




wtorek, 10 grudnia 2019

Klocki Lego i robotyka na języku polskim






Klocki Lego i robotyka na języku polskim w klasie Vd

W ramach realizowanego projektu dziś uczniowie klasy Vd przynieśli wykonane z klocków lego roboty. W ten sposób nawiązaliśmy do czytanej lektury R. Kosika: Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewiedzialnych Ludzi.

Pierwsze zadanie polegało na nadaniu swojemu robotowi nazwy. Najciekawsze z nich to: Odrabiacz zadań domowych 3000, Autogłaskacz 2000 czy Podwodny penetrator. To nie było łatwe zadanie,o czym przekonaliśmy się wszyscy, bo postanowiliśmy wymyślić nazwę adekwatną do swojej budowli.

Drugie zadanie polegało na opisaniu wyglądu robota zgodnie z podanymi kryteriami. Ostatnie zadanie okazało się najłatwiejsze - należało bowiem pisemnie wyjaśnić, czemu robot mogły służyć.

Przygotowaną kartę uczniowie pewnie chętnie zgłosilibyśmy do urzędu patentowego, ale znacznie ważniejsze okazało się to, czego się nauczyliśmy.


klasa 5d

"Chłopcy z Placu Broni" - makiety, cytaty

           Już w ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przygotowywali makiety do lektury "Chłopcy z Placu Broni". Tym razem pani dała nam wybór: przygotowanie makiet, prezentacji lub lapbooka z cytatami. Najbardziej podobała nam się makieta Igi. Ma 1,30 m długości. Igunia wykonała ją razem z mamą.

                                                                                                                                 
Oceńcie sami.

niedziela, 8 grudnia 2019

Charakterystyczne cytaty naszych lektur



Zadanie wykonywaliśmy przy pomocy darmowej aplikacji ToonyTool.



Najpierw powróciliśmy do podstawowej zasady publikacji materiałów w sieci- przestrzeganie praw autorskich.

Następnie nasza pani pokazała nam stronę, z której możemy korzystać, jeśli potrzebujemy zdjęć na wolnych licencjach.

Dopiero wówczas rozpoczęliśmy pracę.


Wybieraliśmy zdjęcie, lekturę i cytat z książki, aby stworzyć pracę przypominającą komiks.
Wybrane prace zostały zamieszczone na blogu Utkane z codziennych doświadczeń.

Dzień głośnego czytania lektury "Mały Książę"



Dzień głośnego czytania pomógł nam zrozumieć przesłanie lektury.

Pracowaliśmy w zespołach zadaniowych. Samodzielnie wybieraliśmy fragmenty. Oczywiście w taki sposób, aby każdą rolę uwzględnić. Indywidualnie i w parach ćwiczyliśmy głośne czytanie, zwracając uwagę na znaki przestankowe i modulując głosem.


Wybieraliśmy rekwizyty, elementy stroju, który byłyby naszym znakiem rozpoznawczym oraz zaplanowaliśmy, w jaki sposób w sali lekcyjnej zabierzemy słuchaczy w podróż po świecie Małego Księcia. Wędrówkę zakończyliśmy na Ziemi. 

Inna grupa słuchała, oglądała i robiła notatki. Oczywiście reagowała na na to co się działo, zwłaszcza mimiką twarzy, niekiedy wybuchając śmiechem. Oni zredagowali sprawozdanie z tego, co zadziało się w naszej sali lekcyjnej. 
Zobaczcie, jaką pamiątkową książeczkę stworzyliśmy.

czwartek, 5 grudnia 2019

Maraton czytelniczy z lekturą "Kamienie na szaniec"

Dnia 5 grudnia 2019 r. wzięliśmy udział w klasowym maratonie czytelniczym, podczas którego głośno czytaliśmy książkę A. Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
Zobaczcie, jak się prezentowaliśmy podczas zajęć. 


"Dziady" cz. II w cytatach w nowej odsłonie

        Pierwszy raz, gdy robiłem tego typu zadanie, nie wiedziałem, że może być z nim tyle zabawy. Teraz już łatwo wychodzą mi tego typu prace, a że uwielbiam eksperymentować w różnych  programach, zawsze omawianie lektur nie jest takie nudne.                 
                                                                                                   MACIEK, kl. VII Witów - Kolonia




środa, 4 grudnia 2019

"Ania..." na Instagramie



Podczas omawiania powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery zastanawialiśmy się nad tym, czy bohaterka tego utworu w dzisiejszych czasach publikowałaby posty na portalu Instagram?

Pani zaproponowała nam, abyśmy spróbowali opublikować w imieniu bohaterki utworu "zdjęcia" na papierowym Instagramie i opatrzyć je hasztagami.

Nasze zadanie dokładnie polegało na tym, aby wybrać charakterystyczne sytuacje z życia Ani, zilustrować je w wyznaczonym miejscu na karcie, a potem dodać #tagi. Jak się okazało na kolejnych lekcjach, nasza nauczycielka dosyć podchwytliwie sformułowała polecenie, gdyż tagi miały nazywać cechy charakteru Ani.A papierowe Instagramowe profile wykorzystaliśmy, pisząc charakterystykę dziewczynki.



Marcel i Dominik

poniedziałek, 2 grudnia 2019

"Mikołajek" i opowiadanie pt. Fotograf



Lekturę omówiliśmy  już dawno, ale zdjęcie powstałe w wyniku otrzymanego zadania ciągle jest w naszej klasie. Pamiętacie opowiadanie o Mikołajku pt. Fotograf? No więc i my chcielismy mieć zdjęcie, ale zrobione inaczej, ze zdjęć przez nas przyniesionych. Z panią Blanką, która uczyła nas wówczas j.polskiego przy okazji przećwiczylismy związki frazeologiczne. Każdy wymyślał taki, który go najlepiej charakteryzował. 
Doskonała zabawa i jednocześnie ćwiczenia językowe! 
Obecna klas VII

niedziela, 1 grudnia 2019

"Ania z Zielonego Wzgórza" w zmysłach ukryta

Niedawno mieliśmy niecodzienną lekcję. Na zajęciach smakowaliśmy przyniesione z domowych spiżarni dżemy, aby wczuć się w klimat powieści L. M. Montgomery. Badaliśmy domowe wyroby za pomocą węchu i smaku, by później wykorzystać to w praktyce. Układaliśmy środki stylistyczne związane z dżemami oraz krótkie wypowiedzenia na temat wspomnień z nimi związanych.


Na pewno Ania i klimat Avonlea na długo pozostaną w naszej pamięci.






"Bajki" Krasickiego jak malowane

Na lekcji języka polskiego rozmawialiśmy o Ignacym Krasickim oraz jego bajkach. Niektóre z nich były naprawdę interesujące. Pani zaproponowała nam ciekawe ćwiczenie twórcze. Polegało na tym, by zrobić komiks, na którym przedstawimy treść wybranej bajki. Większość z nas zdecydowała się opracować tekst pt. "Potok i rzeka". Niektóre prace były bardzo ciekawe.

Mateusz, kl. 6a SP5

sobota, 30 listopada 2019

Lekturowy quiz

Cześć! W ramach lekcji powtórkowej przed maturą, przygotowaliśmy dla Was quiz związany z "ogwiazdkowanymi" lekturami.
Sprawdźcie ile pamiętacie z książek takich jak: "Pan Tadeusz", "Lalka", "Ferdydurke", "Dziady cz. III" i "Wesele". Dokładnie czytajcie polecenia i odpowiedzi (mogą być podchwytliwe!) Powodzenia!

Patryk i Dominik, kl. III LO




Aby zagrać wejdźcie tutaj: joinmyquiz.com
 i wpiszcie kod:  938961  

wtorek, 26 listopada 2019

Chłopcy z Placu Broni - Nemeczek na koszulkach



Mały wielki bohater  





Niedawno na lekcji języka polskiego robiliśmy koszulki na cześć Nemeczka - bohatera książki „Chłopcy z Placu Broni”. Podzieliliśmy się na grupy. W mojej grupie każdy miał inną rolę. Jedna osoba rysowała szkic na papierze, inna malowała pisakami na koszulce, a jeszcze inna wyszukiwała informacje. Oprócz rysunku na koszulce musiał być też napisany cytat z książki i kilka cech Nemeczka a także zaprojektowane przez nas logo chłopców z Placu Broni. Ja, jako że nie umiem dobrze rysować, wyszukiwałem cytaty z książki. Wszystkim znakomicie się pracowało, a koszulki wyglądają niesamowicie. To dzięki pracy uczniów naszej klasy i pomysłowi naszej pani od polskiego.

Tomek z klasy 5




Animacja po raz pierwszy

O tym, że lubimy lego, już wiecie >KLIK<. Tym razem - zainspirowani wpisem kolegów z Poznania - stworzyliśmy z klocków świat z "Chłopców z Placu Broni". Doświadczenie z poprzedniego ćwiczenia bardzo nam się przydało - makiety powstały szybko i bardzo nam się podobały.


Kronika podróży - "W pustyni i w puszczy"

                         
                 Piszemy kronikę z podróży Stasia i Nel



           W kronikach, które robiliśmy w trakcie czytania lektury i w ramach omówienia książki Henryka Sienkiewicza  pod tytułem "W pustyni i w puszczy" mogły się znajdować najróżniejsze informacje. 
         Wypełniliśmy je więc wieloma opisami, ale nie zabrakło także rysunków, zdjęć i krzyżówek. 
       W naszych reporterskich kronikach były wiadomości o postaciach i miejscach, które spotkali bohaterowie, trasie ich podróży. Atrakcją okazały się  quizy,zamieszczane przez autorów prognozy pogody, ogłoszenia i  reklamy. Ale mieliśmy jeszcze  wiele innych pomysłów, które przyszły nam do głowy - wszystkie były ciekawe!
        Myślę że, taki rodzaj sprawdzenia naszej wiedzy przypadł do gustu większości uczniów. Mamy nadzieję, że będzie więcej takich lekcji. :-)

Basia O. z klasy 5


niedziela, 24 listopada 2019

Taka inna debata

Naszą debatę przeprowadziliśmy podczas omawiania lektury "Edyp" autorstwa Sofoklesa. Chociaż wszystkim było nam żal Edypa, to łatwo było się wcielić w rolę oskarżycieli i obrońców.

Spodziewaliśmy się, że będzie to lekcja przypominająca salę sądową, albo debatę w stylu oksfordzkim. Jednak było zupełnie inaczej. Zostaliśmy podzieleni na dwie drużyny (oskarżenie, obrona; poza układem był sędzią i dwoje ławników) i usadzeni zostaliśmy naprzeciw siebie w trzech rzędach.

Początek to był podział ról i dwie minuty na naradę (w każdej grupie musiała być równą ilość osób). W czasie narad nauczycielka uruchamiała zegarek do odmierzania czasu (tutaj link). Pierwsze rzędy miały dwie minuty na wystrzelanie się z argumentów (trzeba było rozwinąć zdanie "Jest winny, ponieważ...", druga strona miała z kolei "Jest niewinny, ponieważ..."). Gdy mówił pierwszy rząd obrony, drugi (uwaga, nie pierwszy, a drugi - tak, dla nas też to było zaskoczeniem) rząd oskarżenia w tym czasie tylko notował argumenty obrońców, inni nie mogli przerywać (sytuacja się powtarzała, gdy mówiło oskarżenie).

wtorek, 19 listopada 2019

"Dziady"

Dnia 8 listopada o godzinie 20.00 odbyło się wspólne czytanie "Dziadów" przez naszą klasę. Do spotkania przygotowaliśmy się wcześniej. Był odpowiedni nastrój oraz podział tekstu na role. Na samym środku sali stały pnie, na których ustawiliśmy znicze a na jednym z nich ręcznie zrobiony nagrobek. Za pniami postawiliśmy ławkę nakrytą ciemnym obrusem, na którym rozrzuciliśmy zebrane liście. Wśród nich stał świecznik z zapalonym świeczkami. Tuż za nią była wielka, przerażająca kukła. Miała symbolizować Widmo, które pojawiło się pod koniec dramatu. Oświetlenie w sali było zgaszone, a światło padało jedynie ze zniczy, świec i naszych latarek. W tle słychać było przerażającą muzykę, która wprowadzała niepokój. Do czytania usiedliśmy w półkolu, twarzą do kukły i pni ze świecami. Lekturę czytaliśmy około pół godziny.  Bardzo mi się spodobał taki sposób czytania lektury, ponieważ w trudnych tekstach dość łatwo się gubię i muszę wracać do poszczególnych fragmentów, aby je lepiej zrozumieć i zapamiętać. Czytając tekst ze wszystkimi, nie miało to miejsca. Dzięki scenografii, podczas czytania, łatwiej było sobie wyobrazić takie obrzędy. Muzyka też wprowadzała mroczną atmosferę i czuć było napięcie oraz adrenalinę, co pomogło wczuć się w tekst. Takie czytanie lektury wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenia. Dzięki wspólnemu czytaniu łatwiej zrozumiałam treść książki oraz bardzo długo pozostanie w mojej pamięci, a do tego była to bardzo fajna forma spędzania wolnego czasu z moją klasą i moją panią.

Autor: Dorota 


Alfabet Morse'a W pustyni i w puszczy


Wykorzystaliśmy alfabet Morse'a przy omawianiu lektury " W pustyni i w puszczy". Dlaczego? Mieliśmy napisać po jednym zdaniu, które Staś i Nel mógłby umieścić na latawcu. Ale latawców nie mieliśmy i niektórzy z nas zamiast 1 zdania rozpisywali się. Wtedy pani pozwoliła nam wykorzystać nasze telefony komórkowe ( co bardzo lubimy) 
Układaliśmy krótkie zdania, które były tłumaczone ku naszej radości. Każdy z nas chciał zrobić dobrze, sprawdzaliśmy się wzajemnie, czy znamy lekturę i czy umiemy o niej mówić.

Poszukaliśmy schronienia w baobabie
.--. --- ... --.. ..- -.- .- .-.. .. ...-... -- -.-- / ... -.-. .... .-. --- -. .. . -. .. .- / .-- / -... .- --- -... .- -... .. .
Jestem chora, potrzebuję chininy
.--- . ... - . -- / -.-. .... --- .-. .- --..-- / .--. --- - .-. --.. . -... ..- .--- ..-.. / -.-. .... .. -. .. -. -.--

niedziela, 17 listopada 2019

Papierowy bohater

W tym tygodniu pracowaliśmy nad zebraniem informacji o bohaterach lektury.
Z opakowań po jajkach stworzyliśmy wizerunek wybranego bohatera.
Kl. 6a pracowała z lekturą "Hobbit", a 6b "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi".


Musieliśmy wyszukać informacje o wyglądzie - wszystko musiało być zgodne z treścią lektury.
Czy wiedzieliście, że Gandalf miał niebieski kaptur?
A krasnoludy miały kaptury w różnych kolorach?

piątek, 15 listopada 2019

Lego na Olimpie

Lekcja z lego była ciekawa i mądra. Pozwoliła sobie wyobrazić grecką krainę, to jak żyli i mogli mieszkać bogowie.

Każda drużyna zbudowała królestwo wybranego boga Olimpu. Trzeba było przypomnieć sobie, co już wiemy o mitycznym świecie i wykorzystać te wiadomości w tworzeniu budowli.

Dodatkowo pracowaliśmy w grupie i musieliśmy się porozumieć, co będziemy budować.

Lekcja pokazała, że można używać klocków do utrwalenia wiedzy z języka polskiego i historii. Bardzo mi się ta lekcja podobała. Była pełna wrażeń - tym bardziej, że bardzo lubię budować z klocków i tworzyć własne konstrukcje.


Tworzymy blog

W ostatnim czasie założyliśmy blog pt."Mityczne przygody''. Założenie konta na blogu nie było trudne. Piszemy o różnych sprawach związanych z mitami lub z podaną lekcją. To dla nas nowe i bardzo ciekawe doświadczenie.


Quizizz - to jest to! gramy już drugi raz!

       Piątek to czas, kiedy pracownia informatyczna jest wolna, więc zawsze tuż po omówieniu lektury możemy liczyć na trochę inną lekcję. Tym razem wykonaliśmy 50 zadań testowych w aplikacji quizizz.com z lektury "Kamienie na szaniec". Była to dla nas niezwykła lektura. Wygrał Norbert z wynikiem 84%. Pani wstawiła nam oceny w zależności od tego, jaki mieliśmy wynik.