czwartek, 30 stycznia 2020

Chatki z książek ("Hobbit")

Książka Tolkiena pt. "Hobbit, czyli tam i z porotem" okazała się naszą najciekawszą lekturą. Wielu z nas dosłownie ją "połknęło". Ciekawie też było na lekcjach. Pewnego dnia nasza pani powiedziała, że na podstawie tekstu będziemy przygotowywać domki hobbita. Potrzebne były nam do tego celu stare książki, które znajdowały się na półce w naszej sali. Resztę materiałów musieliśmy przynieść z domu, dlatego zostaliśmy podzielenie na grupy. Nastepnego dnia wykonywalismy swoje prace na dwóch godzinach lekcyjnych. 
Takie lekcje zapamiętamy do końca życia!

piątek, 17 stycznia 2020

Po drugiej stronie szafy

Projekt na lekcji języka polskiego pt. " PO DRUGIEJ STRONIE SZAFY " - podsumowanie przygody z lekturą "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C. S. Lewisa w wykonaniu klasy V. Powstały naprawdę fantastyczne prace oddające zimowy nastrój śnieżnej krainy.



„Katarynka” w komiksowej odsłonie


Omawianie „Katarynki” zaczęliśmy od zapoznania się z biografią jej autora Bolesława Prusa. By sprawdzić ile informacji udało się nam zapamiętać, pani poleciła nam zagrać  w aplikacji Learning Apps https://learningapps.org/display?v=pxh9qt62k19


Następnie omówiliśmy treść utworu, w tle cichutko grała nam katarynka, co bardzo nam się podobało. Po tym jak już ustaliliśmy przebieg wydarzeń sprawdziliśmy się w kolejnym quizie

Na kolejne zajęcia czekaliśmy z niecierpliwością, bo pani zapowiedziała, że będziemy tworzyć komiks na podstawie przeczytanej historii. Co prawda już w 4 klasie taki rysowaliśmy, ale teraz mieliśmy pracować w pracowni komputerowej.
Program MakeBellefsComix.com okazał się bardzo ciekawy, wszystkim grupom udało się stworzyć komiksy. Okazało się jednak, że to wcale nie jest takie proste, by w takiej obrazkowej formie przedstawić najistotniejsze treści omawianej lektury .

To były interesujące zajęcia, nie tylko w ciekawy sposób omówiliśmy przebieg wydarzeń, ale też przećwiczyliśmy w praktyce umiejętności informatyczne.


czwartek, 16 stycznia 2020

Fraszki na padlecie




O fraszkach Kochanowskiego mówiliśmy przez ponad tydzień. Każdą fraszkę wklejaliśmy do zeszytu, by móc pracować na tekście. Podkreślaliśmy, zapisywaliśmy, dyskutowaliśmy. Najbardziej podobała nam się fraszka " Raki", która nas zaskoczyła i rozśmieszyła.
Dużo czasu poświęciliśmy na realizację projektu związanego z przygotowaniem padletu i fraszkami. Aby tak się stało nauczycielka podała nam nazwy aplikacji, z których mogliśmy skorzystać.

niedziela, 12 stycznia 2020

Świąteczny pokój zagadek

Bardzo lubimy pokoje zagadek. Czekamy z niecierpliwością na każdy kolejny. Ostatnio nasza pani przygotowała taki pokój na zakończenie poznawania "Opowieści wigilijnej".

Pracowaliśmy w 4 grupach - każda miała zapisane zagadki na swoim określonym kolorze kartki. Pierwszy raz mieliśmy określony czas, co nieco nas denerwowało, ale staraliśmy się sprostać zadaniu. Należało jak najszybciej odnaleźć szyfr, który pozwalał na opuszczenie pokoju.


Po drodze jednak napotkaliśmy kilka zadań, których rozwiązane zbliżało do szyfru, a jednocześnie sprawiało, Że powtarzaliśmy sobie treść lektury.

piątek, 10 stycznia 2020

"Syzyfowe prace" - lektura na wieszak.


Nasz szkolny korytarz zamienił się w „lekturową garderobę”, a to wszystko za sprawą uczniów klasy ósmej, którzy na lekcji języka polskiego jako formę powtórzenia wiadomości z ostatnio czytanej lektury pt. „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego - wykonali lekturę na wieszaku. Dzięki tej metodzie uczniowie mogli zaprezentować swą kreatywność, rozwijać talenty plastyczne, a co najważniejsze utrwalić istotne treści z lektury.

Ósmoklasiści doświadczyli, że praca z lekturą nie zawsze musi być syzyfowa.

Miło obserwować zaangażowanie uczniów i wspaniałe efekty ich pracy.






Z cyklu Oswajamy lektury szkolne.

środa, 1 stycznia 2020

Nasze spotkanie z lekturą w aplikacji Quizizz

     Przed świętami graliśmy w aplikacji Quizizz. To świetna metoda na sprawdzenie, czy uważnie przeczytaliśmy lekturę. Wszystkich zdetronizowała Igunia, zajmując pierwsze miejsce z sumą 98%. Gratulacje.

Muzycznie z powieścią Sienkiewicza

    
Podczas omawiania powieści pt. "W pustyni i w puszczy" mieliśmy okazję nie tylko czytać jej fragmenty, ale też wysłuchać nastrojowej muzyki. Jej celem było wprowadzenie nas w klimat Afryki. Nasza pani włączyła nam po kolei trzy utwory. Były one różne. Naszym zadaniem było napisać, który z tych utworów podobał nam się najbardziej. Jak zawsze musieliśmy swoją odpowiedź uzasadnić.

Okazało się, że zdania na temat muzycznych odniesień do lektury były podzielone. :)